« Úvod | Bilance úrazů o silves... »

Bilance úrazů o silvestru 2019


Že by se letošek měl obejít bez mého silvestrovského zpravodaje, tomu by snad uvěřil jen klient léčebny v Bohnicích. :-) O silvestru byla na sídlišti pyroaktivita průměrná až lehce nadprůměrná. Výrazným milníkem byl ohňostroj na Trnkově ulici, který již poněkolikáté pořádala firma Tým Servis. Jak mi to jen mohlo dříve uniknout? Ohňostroj byl na velmi slušné amatérské úrovni a trval okolo 20 minut. Tímto začali na nějakou dobu sídlištní odpalovači nabírat na aktivitě.

Na náměstí se schylovalo k pořádnému trapasu. Lidí bylo standardně, zato odpalovači skoro žádní. Občas jsem to tam oživoval svými silnějšími petardami, ale ještě 5 minut po půlnoci se těměř nic nedělo. Pak ovšem nastoupila armáda Vietnamců se svým zbytkem zásob a ti to tam konečně trochu rozjeli. Občas jim nějaké ty světličky vystřelily mezi lidi, a tak bylo o adrenalin postaráno. Jeden alkoholem značně posilněný dobrák se rozhodl vcítit do nebohých pejsků a ostatních zvířátek (která slyší pyrotechniku mnohem líp než lidé) a ustlal si uprostřed odpaliště.


Vietnamci to okolo něj házeli a bouchalo mu to nezřídka ani ne dva metry od hlavy. A že to kolikrát byly rány (např. dělobuch Viper 5)! Pán si toho ale vůbec nevšímal, jen občas spokojeně zatřepal nohama a rukama. Na zemi mu asi bylo dobře a když se ho lidi snažili ztama dostat, jejich pomoc odmítl, a tak tam ležel dál a vychutnával si pyrotechniku plnými doušky. Tady aspoň vidíte, že se to dá v pohodě vydržet - stačí jen nemít předsudky a nebýt posera. Bezprostředně po jednom odpáleném dělobuchu mě do boty trefil korek od šampusu. Tady vidíte, jak je bouchání sektů nebezpečné a když už někdo chce zakázat pyrotechniku, měly by se zakázat i šampusy!

Chybět jsem nemohl ani na novoročním ohňostroji, tradičně v 18 hodin na náměstí plném rodičů s fakany. Jeho letošním motivem bylo pravděpodobně Československo a byl podobně krátký jako loni - lehce přes 8 minut. Co mu ovšem chybělo do délky, to letos bohatě vynahradil svojí krásou a intenzitou. Strůjci z Pyro & Art se letos opravdu vytáhli - v ohňostroji nešetřili silnějšími pumami ani novými výškovými efekty, které byly opravdu krásné. Ani hluchá místa tam nebyla a ohňostroj bavil od začátku až do konce. Troufám si tvrdit, že tohle byl jejich nejlepší ohňostroj, minimálně za posledních 5, ale spíš 10 let - oproti minulým létům opravdu znatelný posun.

Stejně jako je letitou tradicí tento zpravodaj, stává se jí už i mé odpalování dělobuchů na sídlišti v tomto svátečním čase. Letos mi do rány (a to přímo dělové) přišel Karel Gott, čehož jsem okamžitě využil a letošní "buzení sídliště" jsem věnoval jeho památce. Ostatně, co Vám budu vykládat, podívejte se na to sami! :-)Závěrem mi nezbývá, než konstatovat, že ani letos jsem pravděpodobně svojí pyrotechnikou nikoho nezranil (o zranění se možná postarali Vietnamci na náměstí), ale zcela jistě jsem některé vylekal. Tak tedy všem vylekaným přeji, ať to brzy rozchodí a těším se s nimi na shledanou - vlastně spíš na slyšenou - zase za rok. :-)

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se