« Úvod | Bilance úrazů o silves... »

Bilance úrazů o silvestru 2016


Hned na úvod bych chtěl netradičně pochválit letošní oficiální olomoucký novoroční ohňostroj, kvůli fakanům odpálený opět až na Nový rok v 18 hodin. Oproti mnoha minulým olomouckým parodiím na ohňostroj byl ten letošní opravdu pěkný, i koncepčně dobře zvládnutý - jen tak dál!

Ale nyní už k tomu, co všechny zajímá, tedy k silvestrovské půlnoci. Přestože v centru Olomouce bylo letos lidí poměrně hodně, žádnej extra ohňostroj se nekonal, a to ani v podání Vietnamců. Spíš se jednalo o nazdařsatan odpalovanou pyrotechniku; převážně kompakty. Jako každý rok, i já jsem samozřejmě přispěl svojí troškou pyrotechniky do mlýna. Při mém odpalování petard si mě všiml jeden alkoholem notně posílený chlápek s kolem, jenž mě pravidelně napájel jégrem s tonikem. Hned mi dal do ruky svůj malej kompakt, ať ho jdu odpálit, že prý on tomu nerozumí a já vypadám, že se v tom vyznám. Dotyčný tedy i v podnapilém stavu zřejmě poznal, že jsem držitelem průkazu odpalovače ohňostrojů. :-) Odpal tohoto kompaktu tedy proběhl profesionálně, což už se ovšem nedá tvrdit o jeho výrobě. Tento kompakt totiž vystřeloval světličky všemi směry - tedy takový všesměrový 3D kompakt. Pár světliček vyletělo správně vzhůru, ovšem další potom střílely při zemi rovnou mezi lidi a v různých směrech. Přihlížející včetně mě tak měli o zábavu a úhybné manévry postaráno. :-) Toto ovšem nebyl ani zdaleka jediný vadný kompakt, co jsem tam zahlédl - každou chvíli tam něco lítalo mezi lidi; víc než obvykle. To mi přijde paradoxní, vzhledem ke každoročně přísnějším kontrolám pyrotechniky a omezování jejich prodeje ťamany na tržnicích. Jako by snad letos všichni nakupovali pyro právě u nich. Samozřejmě jsem i párkrát hodil silnější petardu do vyhořelého kompaktu, kterýžto se následným výbuchem rozletěl - jak jinak - do lidí. :-)

O letošním silvestru jsem si ale všiml i jedné ještě větší zvláštnosti. Během celé své cesty do centra Olomouce, v centru ani během zpáteční cesty jsem nezaregistroval jediné zvíře. Nezahlédl jsem ani jednoho psa, kočku či ptáka, dokonce jsem ani nezaslechl žádné štěkání ani nic podobného - jako by se po všech zvířatech slehla zem. Zvířata tedy zřejmě správně poznala, že se blíží velké odpalování pyrotechniky, a tak se šla hromadně schovat do bezpečí. Tímto tedy zábavní pyrotechnika přestala býti pro zvířata nebezpečnou, což jistě potěší nejednoho pseudoochránce zvířat a odpůrce pyrotechniky (a že jich je).

Touto dobrou zprávou bych se s Vámi rozloučil, všem zraněným jako již tradičně přeju brzké uzdravení a těším se s ními na viděnou zase za rok. :-)
Firework's not dead!

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se